Csigakerekes hajtóművek
Általános információ
A csigahajtóművek (vagy másnéven csigakerekes hajtóművek) olyan fontos eszközök a gépészetben, melyek sokféle területen használatosak. Ezek a berendezések hatékonyan átadják és alakítják át a forgatónyomatékot a villanymotorról a meghajtott eszközre. A csigakerekes hajtóművek használata során a kihajtó tengely minden esetben merőleges a behajtó tengelyre, azaz a csigahajtóműből kijövő hajtás tengelye merőleges lesz a villanymotor elhelyezkedésére. Így elmondhatjuk, hogy egy csigahajtómű minden esetben megváltoztatja a behajtó motor fordulatszámát, a nyomatékot és a hajtás irányát! Emellett kompakt kivitelűek, ami rugalmas elhelyezést tesz lehetővé. Felszerelésük és méretezésük egyszerű, nem igényel komolyabb képzettséget. Összességében a csigahajtóművek univerzális és megbízható eszközök a mechanikai energia átvitelére és sok ipari folyamat hatékony működtetésére.
A csigahajtóművek elterjedten alkalmazottak az iparban, például szállítószalagok, keverők, hajtóművek és emelőberendezések működtetésére. Az ilyen hajtóművek nagy előnye, hogy csendes működésűek, magas hatásfokkal dolgoznak és kevés karbantartást igényelnek. Általában élettartam olajzással rendelkeznek, a legtöbb esetben nem kell olajat cserélni, vagy hozzáadni a gyárilag beleöntött olajmennyiséghez. Bizonyos beépítési körülmények között azonban bizonyos gyártó előírhat kiegészítő olajmennyiség feltöltést a hajtóműbe. Ezen körülményekről, illetve a javasolt olajfajtákról a katalógusokban és/vagy a kezelési útmutatóban találhat további információt.
Mit nevezünk áttételnek a csigahajtóművek esetében?
Azt az arányszámot, amellyel a hajtómű megváltoztatja a behajtó villanymotor fordulatszámát áttételnek nevezzük. A csigahajtóművek esetében minden esetben lassító áttételről beszélünk, azaz a kihajtott fordulatszám minden esetben kisebb lesz, mint a behajtó fordulatszám. Példa: i=10 (vagy 1:10) azt jelenti, hogy a csigahajtómű a tized részére csökkenti a villanymotor fordulaszámát. i=100 (vagy 1:100) azt jelenti, hogy a csigahajtómű a század részére csökkenti a behajtó villanymotor fordulatszámát...
Milyen teljesítményű villanymotort köthetek a csigahajtóművemre?
A behajtó motor legnagyobb megengedett teljesítményét minden esetben megadja a csigahajtómű gyártója. Példa: A csigahajtómű leírásában található P=0,55kW azt jelenti, hogy az adott csigahajtőművet tilos 0,55kW teljesítménynél erősebb villanymotorral használni. Amennyiben a leírásban több P érték is szerepel, akkor a gyártó különböző értékeket adott meg a hajtómű terhelésére a fordulatszám függvényében. Példa: a P2p=1,4kW azt jelenti, hogy kétpólusú (kb 3000 fordulatú) villanymotor használata esetén a maximális engedélyezett teljesítmény 1,4kW lehet. A P4p=0,93kW azt jelenti, hogy négypólusú (kb 1500 fordulatú) villanymotor használata esetén a maximális engedélyezett teljesítmény 0,93kW lehet. A P6p=0,71kW azt jelenti, hogy hatpólusú (kb 1000 fordulatú) villanymotor használata esetén a maximális engedélyezett teljesítmény 0,71kW lehet. A megengedettnél nagyobb teljesítményű villanymotor használata a hajtómű biztos meghibásodásához vezet és garanciavesztéssel jár!