Hírek

Az ékszíjak méretezése - letölthető dokumentumokkal!

Mint már korábban jeleztük, gyakran úgy tűnik, hogy az ékszíjakhoz mindenki nagyon ért... Aztán hamar kiderül, hogy nem minden erőátviteli szíj ékszíj. Vannak még fogasszíjak, lapos szíjak, hosszbordás szíjak, stb. ... Aztán kiderül, hogy az ékszjaknak is sok különböző típusa létezik. Most sorra vesszük, hogy melyiket hogyan ismerhetjük fel. A cikkben találhatók letölthető dokumentumok is, melyeket letöltve-kinyomtatva a későbbiekben is segítségként szolgálnak majd a szíjak beazonosításában.

Mit nevezünk ékszíjnak?

Az ékszíjak olyan erőátviteli szíjak, melyek többnyire gumi alapanyagból készülnek, keresztmetszetük trapéz alakú és belső szerkezetükben erőhordozó szálak találhatók. Az ékszíjak feladata, hogy forgó mozgást (erőt) vigyenek át a meghajtó szíjtárcsáról a meghajtott szíjtárcsára vagy egy időben több meghajtott szíjtárcsára. Az ékszíjakat be tudjuk azonosítani a profilméreteik és a hosszúságuk alapján.

Az ékszíj beazonosítás esetén minden esetben a szemrevételezésével kezdünk. Megnézzük, hogy látunk-e fogakat vagy sem. Ha síma felületet látunk, akkor burkolt ékszíjról beszélünk. Ha a belső oldalon fogazott az ékszíj, akkor vágott, fogazott ékszíjról beszélünk. A fogazás vizsgálata után a profil meghatározásával folytatjuk, mert a profil ismeretében tudjuk meg, hogy a szíjnak melyik pontján mért hosszmérete adja a névleges méretét. Csak ezután mérünk hosszméretet és szükség esetén átszámoljuk a mért értéket a beazonosított szíjtípusnak megfelelő nominális méretre... és már rendelhetjük is a terméket...

Az ékszíjak nominális hosszméretének magyarázata.

Nominális méretnek az ékszíjak különböző hosszúságméretei közül azt a méretet nevezzük, amely az adott ékszíjtípusnak alapértelmezés szerint használatos mérete. Ez a méretezés (szinte) minden esetben rá van nyomtatva a szíjra. (Sokszor másik méretek is, de jó esetben ez van elől, vagy ki van emelve...) Webáruházunkban minden termékleírásban tisztázzuk az adott szíjtípus nominális méretét... Minden szíjnak van külső mérete, belső mérete és erőhordozószál mérete, de szinte minden szíjtípus esetében más az alapértelmezésben használatos méret. A klasszikus  profilú ékszíjak és a hatszögletű ékszíjak nominális mérete a belső méret = Li. A keskeny profilú ékszíjak nominális mérete az erőhordozószál méret =Lp=Lw. Az autóipari ékszíjak és a fűnyírótraktor  kuplung ékszíjak nominális mérete a külső méret =La. Miért? Mert különböző szabványok szerint készülnek és a különböző szabványok különböző módon írják elő a méretezést. Cikkünk végén leírjuk, hogy pontosan miért fontos ez a beazonosításban!

Mit nézzünk az ékszíjon?

Először is azt, hogy találunk-e feliratot az ékszíjunkon. Ha találunk rajta szabványos jelölést, akkor -ha szerencsénk van- nem kell gondolkodnunk a beazonosításon. A szabványos felirat ismerteti az ékszíj profilját, ismerteti az ékszíj névleges hosszát és információt ad a további tulajdonságairól! További információkat ezen cikkben a hosszméretek bemutatásánál írunk majd... Amennyiben azonban a felirat egy cikkszám, akkor sajnos csak a termék gyártójánál, szervizénél vagy szerződött partnerénél tudunk keresgélni a termék iránt. Az internetes portálokon fellelhető cikkszám átváltások jelentős százaléka nem pontos! Az interneten talált, de nem az ékszíjunk vagy a gépünk gyártója által kiadott informácót csak saját felelősségre szabad felhasználni!

Amennyiben nem találtunk feliratot az ékszíjunkon, vagy nem lettünk tőle okosabbak, akkor szemrevételeznünk kell az ékszíjunkat... Meg kell állapítanunk, hogy burkolt ipari ékszíj van a kezünkben, vagy fogazott ékszíj van a kezünkben. Esetleg még lehet nálunk száraz bevonatú burkolt ékszíj is, amelyet leggyakrabban fűnyírótraktorok késhajtó szíjaként használnak Magyarországon! Az alábbi képen bemutatjuk a leggyakoribb ékszíjakat. A burkolt ékszíjat, a fogazott ékszíjat és a száraz burkolatú (fűnyíró kuplung) ékszíjat, a hatszögletű ékszíjat, az átlapolt ékszíjat és a variátor ékszíjat... Amennyiben megállapítottuk, hogy fogazott, vagy burkolt, már nézhetjük is a profil formáját... (FIGYELEM: az erre érdemes ékszíjakat fogazottnak hívjuk. NEM bordás ékszíj és NEM fogasszíj... FOGAZOTT ÉKSZÍJ...) Innen letöltheti PDF formátumban az alábbi képet.

éHU ékszíj alapok1 Hogyan azonosítsuk az ékszíj profilját?

Most már tudjuk, hogy burkolt, vagy fogazott ékszíjat keresünk, ezt jegyezzük meg, a végén még visszatérünk rá... Most a legfontosabb, hogy az ékszíj profilját kell megvizsgálnunk. A profil méreteiből ki tudjuk választani az ékszíj típusát. A szíj profiljának a szíj metszetének kettő dimenziós alakját nevezzük. Ez minden ékszíj esetében egy fejre állított trapéz képe. A fejre állított trapéz felső (legszélesebb) oldalának hosszúságát PROFILSZÉLESSÉGnek nevezzük. A fejre állított trapéz felső (legszélesebb) és alsó (legkeskenyebb) oldala közti távolságot PROFILMAGASSÁGnak nevezzük. A profilszélesség és a profilmagasság együttesen meghatározzák az ékszíj típusát. Profilszélesség alapján az ékszíjakat több csoportba tudjuk osztani. Ezek a legfontosabb csoportok a klasszikus profilú ékszíjak, a keskeny profilú ékszíjak, a hatszögletű ékszíjak, az átlapolt ékszíjak és a variátor ékszíjak. Már csak meg kell mérnünk a kezünkben lévő ékszíj profilszélességét és profilmagasságát és az alább található adatok alapján ki is találjuk, hogy klasszikus profilú vagy keskeny profilú vagy egyéb ékszíj van a kezünkben! Innen letöltheti a leggyakoribb ékszíjak profiltáblázatát! Itt a PIX összes erőátviteli szíjának profiladatait találja: PIX BELT CHART SIS

éHU ékszíj alapok2

A Klasszikus profilú ékszíjak profiljai

Leggyakrabban a klasszikus profilú ékszíjakkal találkozunk. A klasszikus profilú ékszíjak azok a termékek amire egy átlagember gondol, ha ékszíjról beszél. Szép szabályos trapéz keresztmetszetük van. A profilszélesség és a profilmagasság aránya minden esetben 1,6:1. Az alábbi képen találjuk a szabványos klasszikus ékszíjak profilméreteit. A hétköznapokban a profilméreteket a profilszélességgel szoktuk meghatározni: ezért beszélünk tizes, tizenhármas, tizenhetes, stb. ékszíjakról... Fontos, hogy a profilszélesség és a profilmagasság a burkolt klasszikus profilú ékszíjak és a fogazott klasszikus profilú ékszíjak esetében is megegyezik... 

A klasszikus profilú ékszíjak szabványos profilméretei a következők: 8x5 (K), 10x6 (Z), 13x8 (A), 17x11 (B), 20x13, 22x14 (C), 25x16, 32x19 (D), 40x25 (E) 38x23. A profilméretek számai után írt betűk a profilok DIN szabványos jelölései. Manapság ezeket már inkább az angolszász területeken használják. Azért legtöbbször úgy találkozunk velük, hogy a klasszikus ékszíjunk collméretben mért hossza van a betű után írva. A 13x8 profilszélességű szíjat hívhatjuk tehát tizenhármas szíjnak, vagy hívhatjuk akár "A" szíjnak is. Ha fogazott szíjról beszélünk, akkor a szíj betűjele után írunk egy X-et a jelölésben. Például a burkolt A jelű szíjak párja a fogazott AX, vagy a burkolt B jelű szíjak fogazott párja a BX, a C párja a CX és így tovább... (A felhasználók összezavarásának érdekében valakik, valamikor úgy találták jónak, hogy ha számértékkel hivatkozunk egy klasszikus profilú fogazott ékszíjra, akkor előre kell írni az X betűt a jelölésben: X8, X10, X13, X17, X20, X22, X25, X32, X40. Tehát a ZX és az X10 ugyanazt jelenti, az AX és az X13 ugyanazt jelenti, a BX és az X17 ugyanazt jelenti... és így tovább...)

A keskeny profilú ékszíjak profiljai

A keskeny profilú ékszíjak a klasszikus profilú ékszíjak továbbfejlesztett változatai. Mivel a profilmagasságuk nagyobb, mint a hasonló szélességű klasszikus szíjaké, ezáltal a keskeny profilú ékszíjak profilja egy lényegesen soványabb trapéz alakot ölt, mint a klasszikus ékszíjaké. A nagyobb profilmagasság miatt a trapéz oldalai is hosszabbak, ezért kb 30%-kal nagyobb erőt tudnak átvinni, mint az ugyanolyan széles klasszikus párjuk. Sőt a keskeny profilú ékszíjakból gyakran készítenek erősített, növelt teherbírású változatokat, melyek kb újabb 30%-kal erősebbek, mint a normál kivitelek. Az európai keskeny profilú ékszíjak profilszélesség és profilmagasság aránya 1,2:1.

A keskeny profilú ékszíjak szabványos profilméretei a következők: 9,7x8 (SPZ), 12,7x10 (SPA), 16,8x14 (SPB), 19x15, 22x18 (SPC). A profilszélességek esetében a tizedmilliméterek (9,7, 12,7, 16,8) inkább arra szolgálnak, hogy számokkal is jelölhessük a keskeny profilú ékszíjakat, mintsem hogy méregetni kellene őket. Nyugodtan kezelhetjük ezen szíjakat is 10-es, 13-as, 17-es, 22-es profilméretűként. A 19-es profilméret katalógusban létezik, de boltban nem vásárolható, kizárólag egyedi gyártásban készítik (legalábbis szerintünk, mert mi még nem láttunk olyan embert sem, aki látott volna 19-es ékszíjat élőben...). Ahogyan a klasszikus szíjak esetében, a keskeny profilú ékszíjak esetében is megegyezik a burkolt keskeny profilú ékszíjak méretezése a fogazott keskeny profilú ékszíjak profilméreteivel. A fogazott keskeny profilú szíjak esetében a betűjel kezdőbetűje S-ről X-re változik. SPZ -> XPZ, SPA -> XPA, SPB -> XPB, SPC -> XPC. Némely kevésbé edukált gyártó néha simán rányomtatja az S betűvel kezdődő jelzést egy fogazott keskeny profilú ékszíjra. Ez egy egyértelmű hiba, azonban az Temu minőségi szintű termékeknél gyakran előfordul! De vásárláskor Ön higgyen a szemének. Azért mert a gyártó hibás jelölést nyomtatott a keskeny profilú, fogazott ékszíjra az még fogazott... Amennyiben fogak vannak a szíjon, akkor Önnek X betűvel kezdődő jelölésű keskeny profilú fogazott ékszíjat kell vásárolnia és biztosan nem S betűvel kezdődő jelzésűt!

Amerikai RMA szabványú ékszíj profilok

Korábban egyáltalán nem volt ismert nálunk az RMA szabványú amerikai szíjprofil. Manapság azonban gyakran találkozunk vele. A klasszikus profilok esetében arról lehet megismerni az RMA Light Duty szíjprofilokat, hogy a megszokott szíjszélességhez kisebb (alacsonyabb) profilmagasság tartozik. Az RMA Light Duty szíjprofilokkal iparban nem találkozunk gyakran, fekete ipari szíjat nem is nagyon lehet vásárolni RMA Light Duty profillal Magyarországon... Azonban a fűnyírótraktorok 3L, 4L és 5L jelzésű száraz bevonatú kuplungszíjai szinte minden gyártónál kizárólag collméretben és ezen amerikai szabvány szerint kerülnek legyártásra. Fontos, hogy itt minden méret collból kerül átszámításra milliméterbe! Az eredendően amerikai szabványú ékszíjak bármely metrikus profilméret és metrikus hosszméret csak tájékoztató adat, a collméret az igazi méret!  Érdekesség, hogy az 5L jelzésű ékszíjakat némelyik gyártó 5/8 coll (15,88mm) profilszélességre készíti, míg másik gyártók 0,66 coll, azaz 16,7mm milliméteres profilszélességgel gyártják. Mindkettő profil megfelel az előírásoknak!

Leginkább a Kínából érkezett gépeken találunk RMA keskeny profilú (RMA Narrow) ékszíjakat. A 3V, 5V, 8V termékek ismertek Magyarországon, de nagyon kevés forgalmazónál kaphatók. Legtöbbször rendelésre is nehéz beszerezni... A 3V és az 5V ékszíjak könnyedén kiválthatók az SPZ és az SPB ékszíjakkal. Bár a profiljuk nem egyezik tökéletesen, de semmilyen problémát nem okoz a 3V SPZ-re, vagy az 5V SPB-re váltása! Csak találjunk azonos, vagy közel azonos hosszméretű európai szíjat és kész! Sajnos azonban a 8V szíjak kiváltása már nehézkes, mert nincs hasonló profilszélesség a metrikus termékek között! Az amerikai termékek esetében is az X betű jelenti a fogazott változatokat! A 3L párja a 3LX, a 4L párja a 4LX, az 5L párja az 5LX, a 3V párja a 3VX, az 5V párja az 5VX és a 8V fogazott párja a 8VX jelölésű ékszíj.

Ha megmértük az ékszíjunk profilméretét és profilmagasságát, akkor a fenti képeken szereplő adatok alapján valamely profil szerint be tudjuk azonosítani. FONTOS! Amit mérünk az használt, kopott. Ha új lenne nem akarnánk másikat venni... Szóval a profilméret beazonosításakor számítsunk arra, hogy az ékszíjunk profilszélessége már elkopott, azaz kisebb, mint a névleges méretek! A használat idejétől és intenzitásától függően nagyon sok is elkophat a szélességéből! Egy tizenhetes szíj extrém esetben akár 13mm profilszélesség alá is bekophat! Ezért mindig figyelnünk kell a beazonosításkor a profilmagasságot is és a profilszélességet is. Induljunk ki abból, hogy mekkora a mért profilmagasság és nézzük meg, hogy az általunk mért profilmagassághoz melyik profilszélességek passzolnak és számoljunk úgy, hogy az ékszíjunk profilszélessége biztosan nagyobb volt új korában mint amikor mértük... A szélesség biztosan kopott de a profilmagasság nem! Így be tudjuk azonosítani, hogy melyik profilú ékszíjra van szükségünk.

A profilmagasság kizárólag extrém elhasználódás és/vagy tönkrement szíjtárcsa használata esetén kophat meg. Amennyiben az ékszíjunknak a profilszélessége is és a profilmagassága is elkopott onnantól az ékszíj NEM AZONOSÍTHATÓ be! Ezen esetben minden azonosítási tevékenység csak találgatás! Vagy gyártói segítséget kell kérnünk, vagy a tengelytáv és a szíjtárcsa méreteinek használatával ki kell számolni az ékszíj hosszát!

Hogyan azonosítsuk az ékszíj hosszát?

Ha már tudjuk, hogy milyen profilú ékszíj van a kezünkben, akkor már csak a hosszát kell megmérni ahhoz, hogy teljesen beazonosítsuk... Hát megmérjük és megtanuljuk, hogy mit jelent a hosszméretek esetében az Li meg az La és az Lp,Lw,Ld. Még azt is megnézzük, hogy miért ugyanaz az Lp, az Lw és az Ld...

Amennyiben szerencsés helyzetben vagyunk, akkor van szíjmérő a közelünkben. Amennyiben van szíjmérő berendezésünk és nincs elszakadva a szíjunk, akkor azt gondolhatnánk, hogy nincs más teendőnk, mint feltenni a szíjat a szíjmérőre és leolvasni a mért értéket. Sajna nem biztos. A szíjmérő berendezések általában belső, Li méretet mérnek. Ezért kellett felismernünk, hogy milyen profilú ékszíjat tartunk a kezünben... A szíjmérő mindig Li méretet mér, azonban a kekeny profilú szíjakat át kell számolnunk erőhordozószál méretre. Az amerikai szíjakat és az autóipari szíjakat meg át kell számolnunk külső mérete! A szíjunk nominális mérete, azaz a becsületes neve/igazi hosszmérete azonban csak akkor lesz belső méret (Li), ha Klasszikus profilú ékszíjat azonosítottunk be. Amennyiben az ékszíjunk keskeny profilú ékszíj, akkor a névleges (nominális) mérete az erőhordozószám méret (Lp). Ha keskeny profilú szíjat mértünk szíjmérőn, akkor a mért belső méretet át kell számolni az erőhordozó méretbe. Lp=Li+??mm. A számítási képletet minden ékszj esetében megtalálhatják az adott profilszélességű termék adatlapján a TECHNIKAI ADATOK lapfülön. Példa: SPZ keskeny profilú ékszíjat mértem szíjmérőn. Ezt onnan tudom, hogy kb 9mm volt a profilszélessége (kicsit megkopott) és 7,9mm volt a profilmagassága. A 8mm profilmagasság és a kb 10mm profilszélesség csak a keskeny profilú 10-es szíjakra érvényes (SPZ, XPZ, AVX10) mivel nem volt fogazott a szíjam, ezért SPZ-ként azonosítottam be. A szíjmérőn 568 milliméter belső méretet mértem. A táblázatban azt láttam, hogy az SPZ ékszíjak nominális mérete az LP. A táblázatban azt láttam, hogy Lp=Li+37. 568+37=605mm. Tehát a szíjam SPZ605 lenne, de nincs olyan a táblázatban. A legközelebbi mértnél rövidebb méret az SPZ600. Így megállapítom, hogy a szíjam SPZ600Lp méretű, ami a korábbi használat során már 5mm-t megnyúlott...

Sajnos általában nincsen szíjmérő berendezés az ember fia közelében amikor ékszíjat szeretne mérni...

Nem baj, így is lehet. Ha el van szakadva a szíj, akkor még könnyű is a dolgunk. Lefektetjük egy sík felületre a profilszélesség mérésekor használt oldalára (a legszélesebb részére). Jelöljük azt a pontot, ahonnan a szíjmérés kezdődött. Simítsuk végig a szíjat lágyan az asztalon és jelöljük azt a pontot, ahol a szíj véget ért. Mérjük meg a kettő közötti távolságot és megkapjuk a szíjunk mért KÜLSŐ méretét (La). Értelemszerűen, ha a szíj cafatokra van szakadva, akkor először találjuk ki, hogy nem hiányzik-e belőle. (Ha a két vége összeillik, akkor valószínűleg nem hiányzik belőle.) Ha hiányzik belőle, ne méregessünk tovább, mert semmi értelme sincsen a korábbi szíj egy részének a méretét megtudni!

Ha nincs elszakadva a szíjunk, akkor egyszerűen vágjuk el és mérjünk ugyanúgy, mint az elszakadt szíjnál az előbb írtam. Ha semmiképp sem akarjuk elvágni, akkor sajnos viszünk egy kis pontatlanságot a dologba. Ebben az esetben jelöljünk meg egy csíkot a szíj külső palástján. A jelünket helyezzünk a kezdőpontra és szépen lassan, a szíjat lágyan az asztalhoz nyomva forgassuk körbe addig a szíjunkat, míg újra a találkozik a jel és az asztal lapja... Mérjük meg a kiinduló pont és a végpont közötti távolságot és megvan a szíjunk hossza. (Ez sajnos a lehető legpontatlanabb mérés... Egy alkalommal két kollégánk ugyanazt a szíjat megmérte ezzel a technikával 5-5 alkalommal és mind a 10 mérés során más és más eredményt kaptak... Mindezt annak ellenére, hogy videóra vettük és láthatóan minden mérésnél kellő gondossággal jártak el... Szóval ezt csak akkor, ha muszáj...)

Ha megvan a külső méretünk, akkor már csak azt kell megnézni, hogy milyen profilú volt az ékszíj, amit mértünk. Tegyük fel klasszikus 13-as. A profilszélességnek kb 11-et mértünk, a profilmagasságnak pedig kb 8-at. Mivel a 11-es méret nem lehet tizes szíj, kizártuk az SPZ-t ami 10x8mm lett volna. Mivel nem volt fogazott a szíjunk, ezért kizártuk az összes X jelű fogazott ékszíjat. A 8-as profilmagasság-méret passzol még a 13-as klasszikus ékszíjhoz. Az bizony akár le tud kopni 11-re... Szuper: megvan a profil 13x8 azaz "A" jelű ékszíj. 1010mm méretet mértem. Ez külső méret, azonban a 13-as szíj adatlapján látszik, hogy a szíj nominális mérete a belső méret (Li). Az adatlap TECHNIKAI ADATOK lapfülén látszik, hogy a 13-as szíjak külső és belső méret átszámítása a következő: Li = La-50. 1010-50=960mm = a szíjunk 13x960Li lenne! Azonban tételezük fel, hogy mivel nagyon elkopott, valamennyire meg is nyúlott... Kb 1 cm-t leszámolunk a nyúlásra és egy 13x950Li A37,5 méretű ékszíjat választunk! Az A37,5 ugyanazt jelenti, mint a 13x950Li... Az A jelöli a 13x8 klasszikus profilt. A 37,5 coll pedig 37,5*25,4=952,5mm. Ennyi kerekítést a klasszikus szíjaknál gyakran megengednek maguknak a gyártók a hosszméretek esetében! Nem minden esetben stimmel pontosan a szíjak collban és milliméterben megadott hossza! A klasszikus szíjak esetében általában a collméret a valódi hossz, míg a milliméter méret a névleges hossz...

Miért kell külső, meg belső, meg erőhordozó méretekkel számolni? Mi az az Li, La, Lp, Lw, Ld???

Az Li és Ld méret magyarázata.

Az Li méret az ékszíj belső kerületén mérhető hossz. Pontos magyarázat itt letölthető fájlban. Ez a méret a legrégebben használatos méret, mivel a klasszikus (hagyományos) ékszíjaknak ez volt a nominális mérete. Abból alakult ki, hogy régen csak úgy tudtak pontos méretű szíjat készíteni, hogy rásütötték egy fém dobra a szíjakat. A pontosan megadható méret a fémdob mérete volt, így azt használták névleges (nominális) méretként. Li méret, azaz belső méret a klasszikus profilú (európai) szíjak esetén használatos. A klasszikus ékszíjak 5, 6, 8, 10, 13, 17, 20, 22, 25, 32, 38/40 mm profilszélességgel készülnek. Az újabb ISO szabvány szerint a klasszikus szíjaknak is erőhordozószál méretre kell készülniük. Ezt a méretet elnevezték Ld-nek. Minden gyártó megadja a klasszikus profilú ékszíjak Ld méretét is, de ez a jelölés nem terjedt el, a legtöbben továbbra is kizárólag az Li jelölést veszik alapul az azonosításhoz. Webáruházunkban a klasszikus profilú ékszíjak nominális Li mérete mellett az Ld méret is feltüntetésre kerül.

A belső méretet szíjhossz mérőn tudjuk mérni. Centivel, vagy az ékszíjat elvágva ez a méret nem mérhető. (Vagy csak nagyon durva közelítéssel.) A szíjat elvágva, lefektetve megkapjuk a külső (La) méretet, a belső méret ebből számítható ki. Webáruházunkban az ékszíj termékek esetében, a technikai adatok között minden rendelkezésre áll a számításhoz. Válassza ki az Önnek tetsző terméket és kattintson a technikai adatok fülre.

Az Lp méret magyarázata.

Az Lp méret az ékszíjban található erőhordozószál hosszát mutatja. Pontos magyarázat itt letölthető fájlban. A klasszikus ékszíjak után szükség volt egy erősebb és jobb ékszíjtípus rendszeresítésére. Ezek jobb ékszjak a keskeny profilú ékszíjak lettek. A nevük kicsit megtévesztő, mert profilszélességük szinte pontosan megegyezik a klasszikus szíjak profilszélességével, de mivel magasabb a profiljuk, ezért keskenyebb, filigránabb a profiljuk kinézete, mint a klasszikus szíjaké. A keskeny profilú ékszíjak: SPZ/XPZ, SPA/XPA, SPB/XPB, SPC/XPC. A keskeny profilú ékszíjak nominális (alapértelmezett) mérete az Lp azaz az erőhordozószál mérete. Mivel ez a szál az ékszíj belsejébe van belesütve, ez a méret nem mérhető, minden esetben számolni kell. Webáruházunkban a keskeny profilú ékszíjak nominális mérete (Lp) mellett a külső méret (La) is feltüntetésre kerül. Így Önnek ezt már nem kell számolgatnia...

Az erőhordozószál méret közvetlenül nem mérhető. Szíjmérőn mérhető a belső méret (Li), ebből lehet átszámolni az Lp méretet. Szíjmérő hiányában külső méretet kell mérni, ebből kell visszaszámolni. A szíjat elvágva, lefektetve megkapjuk a külső (La) méretet, az erőhordozószál méret (Lp) ebből számítható ki. Webáruházunkban az ékszíj termékek esetében, a technikai adatok között minden rendelkezésre áll a számításhoz. Válassza ki az Önnek tetsző termékcsoportot és kattintson a technikai adatok fülre.

Az Lw méret magyarázata.

Mérnöki számítások esetén a mérnök a számítással határozza meg a felhasználandó szíj hosszúságát. Ezt a kiszámított elméleti hosszméretet munkaméretnek (Lw) nevezzük. Az erőhordozószál majdnem pontosan az ideális munkaméret helyén helyezkedik el ezért az erőhordozószám méretet és a munkaméretet egyenlőnek tekintjük. Lw = Lp. Némely gyártó (főleg német nyelvterületen) a keskeny profilú ékszíjak hosszméretének jelölésére is használja az Lw jelölést az Lp jelölés helyett.

Az La méret magyarázata.

Az La méret az ékszíj külső kerületén mérhető hossz. Pontos magyarázat itt letölthető fájlban. Az európai szabvány szerint az autóipari ékszíjak (AV és AVX ékszíjak) készülnek külső méret (La) nominális méretezéssel. Az autóipari ékszíjak egyébként teljesen megegyeznek a keskeny profilú társaikkal, a profil teljesen egyezik, csak a névleges méretük más. XPZ = AVX10, XPA = AVX13, XPB = AVX17. A különbség annyi közöttük, hogy a keskeny profilú ékszíjak névleges mérete az Lp, ezért az La méretét számolni kell. Az AVX szíjak névleges mérete az La, így az Lp méretét számolni kell. Ugyanazon szám rányomtatása esetén az AVX szíj mindig kicsit rövidebb lesz, mint a keskeny profilú párja... Példa: XPZ722 szíjat váltunk át AVX10 hosszméretre. Az XPZ névleges mérete 722 Lp. A táblázatban pedig látszik, hogy az XPZ722Lp külső mérete 735La.

xpz722

A bekarikázott Lp-La átszámításból azonnal tudjuk, hogy az La nominális méretű AVX10 szíjból a 735 La méretet kell választanunk:

Fentiekből látszik, hogy az erőhordozószál méretről külső méretre átváltva az XPZ722 Lp méretű szíj tökéletesen és pontosan megegyezik az AVX10x735La méretű szíjjal... Csak a rányomtatott névleges méret (nominális méret) miatt tűnnek elsőre különbözőnek... (Érdekesség: még az is látható, hogy a nagyobb gyártási darabszám miatt az autóipari ékszíjak szinte minden esetben olcsóbbak, mint az ipari ékszíjak...)

Fontosabb, hogy az amerikai RMA szabvány szerint készülő ékszíjak minden esetben külső méretben (La) méretezettek. Európában is előfordulnak ilyen szabványú ékszíjak pl. fűnyírótraktorok késhajtó szíjaiként. A 3L, vagy 4L, vagy 5L típusú RMA Light Duty profilú fűnyírótraktor kuplung ékszíjak nominális mérete minden esetben collméretben van meghatározva és minden esetben kizárólag a külső méret (La) lehet névleges. Az amerikai RMA szabvány szerint a keskeny profilú 3V/3VX vagy 5V/5VX vagy 8V/8VX ékszíjak névleges mérete is külső méret (La).

Külső méretet mérni szíjmérőn csak Li méretből átszámítással lehet. A szíjat elvágva, lefektetve megkapjuk a külső (La) méretet. Webáruházunkban az ékszíj termékek esetében, a technikai adatok között minden rendelkezésre áll a számításhoz. Válassza ki az Önnek tetsző termékcsoportot és kattintson a technikai adatok fülre.

kicsi ékszíj hosszméretek értelmezése

 

2024.10.13.

Admin